moderna-mechanizacia logo

gears

Meniny

Mladých ľudí láka moderná technika

reportáž

Poľnohospodárske družstvo Horná Nitra v Nedožeroch–Brezanoch pri Prievidzi je krásnym príkladom, že aj poľnohospodárstvo vie pritiahnuť mladých ľudí.

Podnikový mechanizátor Miroslav Mendel a agronóm Ing. Miroslav Lipták obdivovali družstevnú poľnohospodársku techniku ešte ako malí chlapci. Obaja pochádzajú Nedožier-Brezian, takže prirodzene si vybrali prácu vo svojom rodisku. Obaja sú príkladom, že aj mladých ľudí láka poľnohospodárstvo. Podniky im však musia vytvoriť atraktívne prostredie, ktorého neoddeliteľnou a podstatnou časťou je moderná technika.

 

70 traktorov nahradili piatimi

Na Hornej Nitre v roku 1987 používalo mechanizačné stredisko podľa historickej publikácie 70 traktorov, 32 nákladných automobilov, 11 kombajnov či dokonca 5 rezačiek.

V súčasnosti podobnú výmeru obhospodári 6 moderných traktorov a 3 obilné kombajny. Pravda, v minulosti chovali ovce, ošípané, mliekový aj výkrmový dobytok v počte asi 1000 kusov, vyrábali kŕmne zmesi a lucernové peletky, zatiaľ čo v súčasnosti sa zaoberajú výhradne rastlinnou výrobou.

 

Technika v čiernej farbe

Podnik predstavuje Ing. Miroslav Lipták: „Hospodárime na 2100 ha poľnohospodárskej pôdy, z čoho je 1650 ha ornej. Pestujeme na 230 ha repku, na 220 ozimný jačmeň, na 400 ha pšenicu, na 150 ha jarný jačmeň, na 150 ha sóju, na 200 ha kukuricu.“ Sú aj veľkým pestovateľom cukrovej repy na 180 ha, ktorú vyorávajú vlastným strojom. Na základe dopytu tento rok prvý raz zasiali 10 ha kŕmnej repy. Na zvyšných 450 ha TTP vyrábajú lúčne seno určené na predaj.

V Nedožeroch-Brezanoch gro ornej pôdy leží v okolí podniku, čím odpadajú časovo náročné presuny a zefektívňuje sa organizácia práce. Obslužná asfaltová cesta obkolesuje polovicu výmery ornej pôdy.

Výmeru obrába zvyčajne vlastná mechanizácia, ktorú spoznáte podľa čierneho lakovania, či už celých strojov, alebo len určitých súčastí ako napríklad diskov kolies. Okrem krásneho výzoru to napovedá aj o pozitívnom vzťahu k technike, ktorú má na starosti Miroslav Mendel.

 

Sloní hnoj

K zaujímavým strojom v podniku patrí dvojnápravový rozhadzovač maštaľného hnoja Strautmann. Zakúpili ho ako ojazdený od holandského farmára. Má maximálne možnú výbavu ako napríklad zdvíhateľnú nápravu, centrálne mazanie či váhu.

Ročne aplikuje asi 500 ton rôznych kalov a maštaľného hnoja z neďalekej bojnickej zoologickej záhrady a s úsmevom dodávame, že ako jediný na Slovensku používajú sloní hnoj.

Zo zaujímavých strojov vlastnia ešte samohybný vyorávač cukrovej repy Grimme pre 50 cm medziriadok postavený na pásovom podvozku. V čase našej návštevy podstupoval opravu, aby bol pripravený aj pre občasné služby. Vlastníctvo vyorávača umožňuje v Hornej Nitre zberať cukrovú repu v optimálnom čase a vo vhodných podmienkach bez toho, aby devastovali pôdu.

Celý článok si môžete prečítať v printovej verzii časopisu.

Predplatné printovej verzie časopisu si môžete objednať na

www.mmpress.sk

kliknite sem

Aktuálne informácie z agrosektora nájdete na našej stránke agrobiznis.sk

strip-predplatne

strip3

strip-grafy

poc01poc02
poc03
poc04

 

NÁJDETE NÁS AJ NA:

fb-logo   insta-logo