moderna-mechanizacia logo

gears

Meniny

Modernizácia PD Hôrka nad Váhom v rýchlom slede

Modernizácia PD Hôrka nad Váhom v rýchlom slede

reportáž

PD Hôrka nad Váhom v minulosti združovala družstvá v Hôrke, Hrádku a Novej Vsi nad Váhom. V minulom roku ukončilo svoju profesionálnu, dlhoročnú kariéru, bývalé vedenie družstva na čele s pánom Milanom Slezákom, ktorého nahradil Ing. Peter Matejovič.

V podniku sa nám venoval Ing. Peter Matejovič, ktorý spolu so svojou manželkou zakladal Ematech a ktorý v súčasnosti pôsobí aj ako prezident združenia AGRION. V prvovýrobe ale nie je nováčikom. Krátko pôsobil vo Veľkých Ripňanoch a sedem rokov v Šalgovciach. Družstvo v Šalgovciach bolo v tom čase progresívnym podnikom. V spolupráci s martinskou ZŤS testovalo traktory a napríklad budovalo aj bioplynovú stanicu. Ako jedno z prvých vo vtedajšom Československu zakúpilo zahraničnú sejačku Amazone. Takto Ing. Matejovič získal prvé skúsenosti s dovozom techniky, ktoré v roku 1993 využil pri rozbehu podnikania.

 

Poriadok na dvore

Vráťme sa však do PD Hôrka nad Váhom. Podnik síce vykazoval zisk, ale bolo vidieť, že investovanie predchádzajúci manažment ponechal na nového vlastníka.

Po nevyhnutnom uprataní hospodárskeho dvora začali premýšľať o využití veľkej administratívnej budovy a rozsiahlych dielenských priestorov. Rozhodli sa pre drahší variant a „biely dom“ zrekonštruovali aj ako zázemie pre školenia a firemné prezentácie. Jedáleň prebudovali na školiacu miestnosť s kompletným zázemím a časť prízemia aj na ubytovanie. Horné poschodie vyhradili pre technických pracovníkov družstva.

 

Vynovené dielne

PD Hôrka nad Váhom vybudovala veľké dielenské a garážové priestory koncom 70-tych rokov. Od tej doby sa na nich podpísal neúprosný zub času. V čase našej návštevy práve komplexne rekonštruovali sociálne zariadenia a šatne pre traktoristov.

Vysoké štandardy v minulosti spĺňali aj dielenské priestory. Podobne ako v iných podnikoch ich súčasťou bola napríklad doteraz zachovaná kováčska dielňa a dva mostové žeriavy. Nový manažment plánuje oba žeriavy zrevidovať a zrekonštruovať a obe stojiská využívať v zimnom období ako ďalšie pracovisko Ematechu pre posilnenie servisných činností. Ich výbava má spĺňať aj požiadavky pre školenia obslúh strojov a servisných technikov.

 

Tradičný chov hydiny už nedával ekonomický zmysel

Družstvo v Hôrke nad Váhom poznali drobnochovatelia zo širokého regiónu západného Slovenska ako producenta kurčiat pre ďalší chov. Ing. Matejovič sa snažil túto tradíciu zachovať, lenže človek mieni, ekonomika mení. Potrebné investície do rekonštrukcie budovy a novej technológie, rádovo asi pol milióna, chov natrvalo pochovali.

Celý článok si môžete prečítať v printovej verzii časopisu.

Predplatné printovej verzie časopisu si môžete objednať na

www.mmpress.sk

kliknite sem

Aktuálne informácie z agrosektora nájdete na našej stránke agrobiznis.sk

strip-predplatne

strip3

strip-grafy

poc01poc02
poc03
poc04

 

NÁJDETE NÁS AJ NA:

fb-logo   insta-logo