moderna-mechanizacia logo

gears

Meniny

Žatva so srdcom

Žatva so srdcom

reportáž

Láska k technike a zvlášť ku kombajnom viedla chlapov z rodiny Balážovcov z Bardoňova k podnikaniu v službách so zberovou technikou. Za kvalitou odvedenej práce si stoja, a preto si dovolili dať svojej firme s ručením obmedzeným názov Balážovci.

Vo firme aktívne vystupujú bratia Martin a Dávid, ale k láske ku kombajnom ich priviedol otec Ľubomír. Kombajny sú po rodine jeho druhý život. Dokonca taký, že vo svojej voľakedajšej práci minul väčšinu dovolenky na brigádu v kombajne. V roku 2005 zakúpil svoj prvý stroj Fortschritt E514. Ľubomír aj so synmi z neho postupom času urobili „cukrík“, k spokojnosti slúžil 15 sezón. V roku 2019 investovali do ojazdeného kombajnu New Holland TX 66. Pre šikovných kombajnistov získať zákazky nebol problém, ale garanciu udržateľnosti podnikania im vedia zabezpečiť len väčšie poľnohospodárske podniky. A tie požadujú moderné stroje.

 

Prvý Lexion 660

Pôvodne vyberali iný stroj a za oveľa nižšiu cenu. Osud zariadil, že kúpili novší a lepšie vybavený kombajn, ktorý parametrami bude v značnej miere konkurovať najnovším. Dobrý servis, dostupnosť náhradných dielov a meno u poľnohospodárov rozhodli o značke Claas. Pomohli aj dobré rady od skúsených službárov, od ktorých nakoniec aj stroj zobrali. A to ešte netušili, že bude mať v tom istom roku dvojičku. Ešte pred žatvou získali toľko zákaziek, že sa rozhodli aj pre druhý totožný kombajn Claas Lexion 660.

660-ka je veľmi dobrý a pomerne jednoduchý stroj bez množstva elektroniky, ktorý vieme servisovať a opravovať svojpomocne,“ hovorí Martin Baláž. Bratia sú spokojní, že vybrali dva rovnaké typy. Potrebujú menej náhradných dielov, opravy druhého stroja sú jednoduchšie a rýchlejšie a ak sa vyskytne porucha na jednom, preventívne predchádzajú poruche druhého.

Prvá žatva s Lexionmi v roku 2021 bola psychicky náročná. Podnikanie mohol zmariť akýkoľvek technický problém či väčší výpadok, pretože v tomto podnikaní peňazí nikdy nie je nadbytok. Oba kombajny nesklamali a žatvu zvládli, ako hovoria bratia „iba s dekalamitkou“.

 

Tretí kombajn už je hybrid

V tejto sezóne kosili prvý raz aj svojím v poradí už tretím kombajnom, hybridným Lexionom 760. Jeho výhodou je z väčšej časti podobná konštrukcia a diely ako model 660.

V mnohých podnikoch so živočíšnou výrobou a zberom slamy do balíkov majú rešpekt pred rotorovými kombajnmi, avšak Balážovci hovoria, že kvalita slamy vychádzajúca z hybridnej 760-ky je veľmi dobrá.A naopak, hovorí sa, že jemne narušená štruktúra slamy zlepšuje jej saciu schopnosť a zvyšuje hutnosť lisovania.

balážovci kombajny a nákladné autá na žatvu

 

Adaptéry z Claasu

60 má podstatne vyšší výkon z osem-valcového motora ako zo šesťvalcového na 660-ke. S 9 m Vario lištou v dobrých pod-mienkach skosí výkonnejší Lexion približne o 25 % viac hektárov. Pre predĺženie sezóny zakúpili aj kukuričný 8-riadkový adaptér Conspeed a sójový 7,5 m Sojaflex. Oba, aj keď staršie adaptéry, sú spoľahlivé s kvalitnou prácou. Sú tiché a s jednoduchou údržbou. Majitelia vyzdvihujú kvalitné kopírovanie pôdy sójovým adaptérom a jeho prácu na úrovni zeme.

Celý článok si môžete prečítať v printovej verzii časopisu.

Predplatné printovej verzie časopisu si môžete objednať na

www.mmpress.sk

kliknite sem

Aktuálne informácie z agrosektora nájdete na našej stránke agrobiznis.sk

strip-predplatne

strip3

strip-grafy

poc01poc02
poc03
poc04

 

NÁJDETE NÁS AJ NA:

fb-logo   insta-logo