moderna-mechanizacia logo

gears

Meniny

Presadí sa bezorbová technológia na Slovensku na väčšej rozlohe?

bezorbová technológia na Slovensku

reportáž z čísla 5/2022, autor: Ing.Marián Kukučka, Moderná mechanizácia v poľnohospodárstve

Spoločnosť Syncra je zaujímavá tým, že je výhradným dovozcom kanadských bezorbových sejačiek Bourgault do Európskej únie, ale predovšetkým tým, že má ambíciu byť nositeľom myšlienok bezorbového obrábania pôdy na Slovensku.

Zasej a pozberaj. Aj takto by sa mohlo označiť hlavné motto bezorbovéhohospodárenia. Pochopiteľne, ide o veľmi širokú problematiku, do ktorej musíme zakomponovať aj tému medziplodín, mulču na povrchu pôdy a návratu mikrobiálneho života do pôdy. Hneď na úvod musíme povedať, že takéto obrábanie má svojich zástancov, ale aj zarytých odporcov, ktorí veria orbe ako univerzálnemu prostriedku prevyššie úrody. V nasledujúcich riadkoch chceme sprostredkovať a predstaviť argumenty tej prvej skupiny – slovami agroporadcu Michala Kubu a vedúceho služieb Ing. Romana Spišáka zo spoločnosti Syncra.

 

Komplexné služby

Hovorí Michal Kuba: „Naším cieľom je špecializácia na zakladanie porastov no-till sejacími strojmi Bourgault. Pre efektívne využitie našich spolupracovníkov a strojov robíme služby v kombajnovom zbere, komplexnú službu v oblasti lisovania a zvoze slamy a sena vrátane obaľovania stohov a prihnojovanie porastov. Tohto roku rozšírime služby o dodávku a rozhadzovanie vápenatých hnojív.“

 

Technológia no-till súvisí aj so zrážkami

O technológii no-till bolo toho pohovorené už dosť veľa. Jej srdcoví zástancovia hovoria až o filozofii, ktorá navracia život do pôdy. Ekonómovia môžu k nej vzhliadať ako k spôsobu šetrenia nákladov – hneď dva razy. Nižšou spotrebou nafty na hektár a menšou potrebou strojov na prípravu pôdy a teda aj ťažných prostriedkov a pracovnej sily. Ing. Spišák však vysvetľuje, že bezorbové hospodárenie na pôde vyžaduje dodržiavanie pravidiel. Inak nemá význam ho presadzovať.

Ak chceme hovoriť o prínosoch no-till technológie, pozrime sa do krajín a podmienok, kde sa presadzuje vo väčšom meradle. Spoločným menovateľom krajín ako Austrália, Kazachstan či južné oblasti Ukrajiny, Ruska je ročný úhrnz rážok okolo 250 – 300 mm. A práve v zrážkovo podpriemerných rokoch aj na Slovensku podľa Ing.Spišáka najviac badať rozdiely v úrode medzi konvenčnou a no-till technológiou.

 

Agronomické otázky

Ing. Kuba hovorí, že po 5 – 6 rokoch no-till hospodárenia dokáže poľnohospodár výrazne znížiť používanie herbicídov, fungicídov aj hnojív. Zdravý mikrobiálny život v pôde si poradí aj s fuzáriami.

Celý článok si môžete prečítať v printovej verzii časopisu.

Predplatné printovej verzie časopisu si môžete objednať na

www.mmpress.sk

kliknite sem

Aktuálne informácie z agrosektora nájdete na našej stránke agrobiznis.sk

strip-predplatne

strip3

strip-grafy

poc01poc02
poc03
poc04

 

NÁJDETE NÁS AJ NA:

fb-logo   insta-logo